Gomalak Cila hakkında bilgi

Gomalak Cila hammaddesi pul şeklinde ve toz olarak bulunur. Hazırlanışı 1000cc ispirto içine 100 veya 120 gram Toz veya pul gomalak koyunuz ve gomalak eriyene kadar bekleyiniz, iyi bir gomalak 2 veya 2,5 saat içinde çözülür. Ama işi acil olan ustalar bunu çalkalayarak hızlandırır.

 Antika alanlar gomalak cila uygulaması, 0538 662 8948


Antika alanlar gomalak cila uygulaması, 0538 662 8948

gomalak-cila-yapanlar-

Gomalak cila uygulaması yapılmış Şifonyer, 0538 662 8948

Gomalak Tam eridikten sonra, pamuklu tül bez dedikleri temiz bez ile yapılır ama öncesinde Ahşabın pürüzleri alınmış ve üstündeki boyası sökülmüş olması lazım ki cila işe yarasın.

Mobilya üzerindeki Boya eğer sökülmesi lazım ise Bunu genellikle ustalar hızlı olsun diye cam ile kazır, ama bizce bu yanlıştır.

Çünkü cam yüzeyde tırtık yapabilir mobilyaya zarar vere bilir, cam veya keskin bişeyle kazımak ucuz işçiliktir.

Bu işin aslı Solver dediğimiz Boya sökücüyle iyi bir şekilde boya veya cilanın kazınmasından sonra Tiner ile iyice yıkanmasıyla tam temizlik yapılmış sayılır ama bu işlem pahalıdır. Ondan dolayı pek yapılmaz.

Antika Mobilya temizlendikten sonra hangi renk istiyorsanız o renk sürülür kuruduktan sonra ince zımpara ile temizlenir ve daha sonra Bez eğer yüzeyde tam kaymıyorsa ciladan önce yüzeye yağ damlatılabilir.

Bu işlemden sonra Gomalak yüzeye dökülerek uygulanmaz, Gomalak Elimizdeki pamuklu Bez’e ( burada bez toz bırakmayan pamuklu bez olacak) Dökülerek uygulanmaya başlar.

antika alanlar

Antika alanlar gomalak cıla uygulanmış masa, 0538 662 8948

Gomalak cila yapımı çok zevkli olduğu için, Çünkü Vernik gibi tiner kokmaz ispirto kullanıldığı için evlerinde işyerlerinde hobi olarak yapan insanlarda vardır.

Ama aslında gomalak işi sadece cila ile bitmez baştan alırsak kurtlu bir Antika mobilyayı öncelikle boyası solverle kazınır sonra tiner ile yıkanır sonrasında kurt öldürme işlemi ilaçla yapılır her deliğe şırınga ile ilaç sıkılarak kurt yemesinin önüne geçilir buda ilaç sıktık dan sonra birkaç gün beklenmesi lazımdır.

Antika alanlar Gomalak cilanın uygulama şekli, 0538 662 8948

Antika alanlar Gomalak cilanın uygulama şekli, 0538 662 8948

Sonrada kırık olan yerler sıcak tutkal ile yapıştırılır onunda birkaç gün beklemesi lazımdır.

Yani anlattığımız gibi çok hızlı gelişen olaylar değildir aslında zahmetli iştir. Hobi olarak yapan insanlar sadece boya kazınması ve cila yapabilirler.

Cila iyice yedirilerek birçok kere üst üste cilanın uygulanmasıyla olur cilanın olduğunu yüzeyinin cila tabakası ile kapandığı belli olduğu zaman bitti anlamına gelir.

Dahada güzelleştirmek için üzerine yine pamuklu bezle dikiş makinesi yağı veya zeytinyağı çok ince tabaka olarak sürülür bu parlamasını ve daha şık gözükmesini sağlar.

antika-alanlar-gomalak-cila-yapanlar

Antika alanlar Gomalacak cila yapılmış yazıhane 0538 662 8948

Gomalak cilasının özellikleri:

Gomalak doğal bir malzeme olup hindisdanda yetişen lak böceğinin gerisinde bıraktığı salgıdır.

Gomalak cila alkol ve ispirto ile çözülür. Bunlardan en iyi sonucu mavi ispirto verir, vernik gibi yoğun kokusu olmadığı için ispirto tercih nedenidir.

Antika mobilyası için gereksinim oln Gomalak Cilası Hakkında Bilgiler
Sanatkar ATAKAN usta

 

Gomalak Cila Hakkında Bilgi

Gomalak Cila Nedir ?

Antika ve Gomalak cila

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com