Tombak nedir ? Nasıl yapılır ?

Anadolu 600 medeniyetin toprağı anası tarihin sanatın doğum yeri birçok uygarlık bu topraklarda barındı ve üzerinde tarihin kadim izler bıraktığı binlerce eser bize onlardan miras kaldı.

osmanlı-tombak-ibrik-alanlar

osmanlı tombak ibrik alanlar, osmanlı tombak ibrikler, 0538 662 8948

O miras bugün binler milyonlar sanat eseri olarak yaşıyor hepsinin bir ismi vardı, ustalar çıraklarını yetiştirdi.

Çıraklar ustalarını geçti, meslekler birer sanat olarak günümüze kadar geldi.

Bu sanatların kimilerin halen biliniyor kimileri ise unutulmak üzere, işte bu sanatlardan bir tanesi de Tombak, “ Sami Coşkun hafızalardan silinmeye yüz tutmuş bu geleneksel sanatla ilgilenen tek isim, Tombak ustası Sami coşkundan dinleyelim; “tombağı ben rahmetli dedemden tanıdım, ama cam yaparken ahşapla uğraştım metalle uğraştım, kemikle uğraştım, madenin kimyasına yön vermeye çalıştım, kalem işi yaptım ne bileyim birçok işi yaptım”  takı olarak görmeye alıştığımız altın, çeşitli işlemlerden geçirilip sıvı hale getiriliyor.

tombak-alıyoruz-sizlerden

Tombak alanlar, tombak alan yerler, tombak alan firmalar, 0538 662 8948

Bu sıvı günlük hayatta kullanılan eşyalarla buluştuğunda ortaya “Tombak” çıkıyor, Bu işlemin adı ise tombak lama, Elde malzemede değerli olunca tombağın tarihi ise milattan önceye kadar ulaşıyor.

tombak-sürahi-alan-yerler

Tombak şerbetlik alanlar, tombak sürahi alanlar, tombak alanlar, 0538 662 8948

Yine ustasından Sami coşkundan dinleyelim; 1800,li yıllarda Osmanlıda çok yoğun yapılmış bu, Roma da var, kaplar var, kupalar var, bizim sonrandan pilavlık dediğimiz, onlarda meyvelikler filan tombak yapılmış, mesela içki kapları var, ama 18 yüzyılda Osmanlıda bu çok daha yoğun yapılmış, 16.yy sonu 17. Yy başlangıç, 18.yy seri yapılmış o kadar çok ehemmiyet verilmiş ki tombak işçiliği her yerde görülür.

Paşalara hediye edilir hale gelmiş işte. Ustamızdan dinledik, Bir zamanlar en güzel masaları hünerli ustaların el emeği tombaklar süslerdi. Şimdi o süsler yapıldıkları dönemleri müzelerin korunaklı köşelerinde temsil ediyor. Tombak bu coğrafyanın sanatı, ancak şu anda dünyanın farklı bölgelerinden de pek çok kişinin ilgisini çekiyor.

Tombak hakkında ve oluşumu;

Tombak, Altın, cıva karışımı ile harmanlanmış bakır eşyadır. Günümüzde de halen yaygın olan ve uygulanan bu sanat dalı, damga ve kitabelerde de görülebilmektedir.

Topkapı sarayı silah bölümünde tombak sanatı ile yapılmış, zırh, miğfer, kalkan, salah damgası, gibi askeri gereçlerde kullanılmıştır.

Hemen hemen her alanda eserleri bulunan bu sanat dalı, Osmanlı mutfağında da kullanılmıştır. Hatta Osmanlı döneminde sahtekârlığın önüne geçmek için yine bu sanat dalından esinlenerek damgalar üretilmiştir.

Bu meslek sanatının hala devam etmesini sağlayan,  geleneksel sanat meraklıları bu sanatı devam ettirerek öz kültürümüze sahip çıkmıştır.

Antika tombak alanlar

Tombak eşya alanlar

Osmanlı tombak alanlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com