antika hakkında bilgi arıyorsanız bizi arayınız 0538 662 8948

antika hakkında bilgi arıyorsanız bizi arayınız 0538 662 8948

antika alanlar bilgi : 0538 662 8948

antika alanlar bilgi : 0538 662 8948

İstanbulda antikacılar hakkında ne öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçiniz : 0538 662 89 48

İstanbulda antikacılar hakkında ne öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçiniz : 0538 662 89 48

Antikanın oluşumu hakkında

Eski Zamanlardan kalma, tarihi değeri olan ve çok nadir bulunan Eşya, mobilya, obje ve aksesuar. Antika, İtalyanca bir kelimedir. Osmanlıda Antika yerine “Giranbaha tuhaf tefarik” (pahası ağır, az bulunuz, hoşa giden mümtaz eşya) diye tabir edilirdi. On dokuzuncu Yüzyılın sonralında Osmanlıca Türkçesine girdi sonrasında Türkçede kaldı ve çok kullanılır oldu

Tarih boyunca kurulan ülkeler ata yadigârı eşyaları korumak ve muhafaza etmek amacıyla, saklamaları, antikaya duyulan önemi artırmıştır. Ayrıca bazı insanların da eski eşyaları ve eski eserleri çok fazla merak vardı. Bu merak duymaların neticesinde paha biçilmez antika eşya koleksiyonları oluştu. Devletlerin yıkılması, yangın, sel, deprem gibi felaket ve doğal veya doğal olmayan olayların neticesinde, bunlardan birçoğunun yok olmasın veya zarar görmesi ile neticelenmiştir. Birde Ailesinden kalan eşyaların kıymetini bilmeyen, bu antikaların değerini ve ehemmiyetini anlamayan mirasçıların eline düşenler tamamen elden çıkmıştır.

Osmanlı Devletinin kuruluşundan yıkılışına kadar muhafaza edilebilen eserler, müzelerimizde korunmaktadır. Bunların hepsi birer tarihi eserdir. Arkeoloji ülkemizde gelişmeden önce, kazılarda çıkan pek çok eşya, kıymetini bilemediğimiz için yabancı ülkelere kaçırılmaktadır. Pek çok eserimiz bu sebeplerden dünya devletlerinin müzelerini süslemektedir.

(devletimiz tarihi eserlerimizi kaçırıp kendi ülkesine götüren ülkelere baskı yaparak, çalınan birçok tarihi eserlerimizi geri almıştır)
Günümüzde Tüm ülkeler kendi tarihlerini yansıtan eserleri ülke dışına çıkmasını yasaklamıştır. Devletler, antika ve tarihi eşyalar ile müze kurup geliştirerek turizmini geliştirmek için uğraşmıştır.

İlkçağ, Türk, İslam ve Osmanlı eserleri sayesinde yurdumuz, dünyanın en zengin antika koleksiyonlarına sahip Devletidir.

Antika toplayan, satın alan ve satan, yani ticaretini yapan kişilere antikacı denir. Antikacılar; tarih, sanat tarihi, arkeoloji gibi ilimlerde bilgileri olup sorduğunuzda nasıl oluşmuş, nasıl gelişmiş, kimin döneminde, imal edilmiş, bilgi verecek kişilerdir. Türkiye’de 19, yüzyılda antikacılık müstakil serbest meslek haline geldi. Daha önceleri müstakil olmamakla beraber, çeşitli eşyanın ticaretini yapan kişiler tarafından alınıp satılırdı. Bilhassa, Kapalıçarşı İç Bedesten esnafı, bu işle meşgul olur geçim kaynağı antikacılıktı. Halen İç Bedesten’de antika eşya, mobilya, obje alınıp satılmaktadır. Antika eşyanın değeri, tarihi, estetiği, işçiliği ve kullanıldığı dönemin sanatını, mimarisini yansıtmasıyla da ilgilidir. Bu bakımdan yüksek paralar verilerek alınıp satılmaktadır. Değerinin bu kadar yüksek olmasından kaynaklı ki antika piyasası oldukça gelişmiştir. Günümüzde birçok müzayede firması açık artırma ile satış yapmaktadır. Ve bu internet üzerinden milletler arası çapta yapılmaktadır.

Bizde devreye burada giriyoruz, Antika alanlar diye açtığımız web sitemizin genelinde antika hakkında bilgi paylaşımı olup siz değerli müşterilerimize; antika hakkında bilgi sunup satacağınız;  Antika eşya, mobilya, objeler hakkında bilgi sahibi yapmak ve satacağınız antika eşyanın nasıl bir değere sahip olduğunu bilerek satmanızı sağlamaktır.

Günümüzde kullanılan telefonlar dâhil, İnternetten Akıllı telefonlar ile her türlü Bilgiyi, Görseli takip edip hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Bizim amacımızda burada başlıyor siz değerli müşterilerimizi antika alanlar sayfası ile oturduğunuz yerden antika hakkında her türlü bilgi ve fiyat öğrenmeyi kolaylıkla sağlamıştır.

Milletler arası çapta müzayede işi ile uğraşan birçok müzayede şirketi vardır ve bu müzayedelerde yapılan satışlarda, rekor fiyatlara antika satışı yapılmaktadır. Değerlerini ancak uzmanların ve piyasanın tayin etmesi sebebiyle antika, şirketler, hatta kişiler için bile yatırım aracı olmuştur.

Zaman zaman antika eşya alım-satımı ile uluslar arası  Para hareketleri hakkında iddialar vardır. Bu iddialar müzayede şirketlerinin kıymetini ve şöhretini artırmakta olduğu iddia edilmiştir

One thought on “Antika eşya ve tarihi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com