Antika Kuran Alanlar

Antika Kuran

Krem renkli aherli kağıt üzerine, siyah is mürekkebi ile nesih hat kullanılarak yazılmıştır. Durakları altın renkli olup, sure isimlerinin yazıldığı kısımda da altın kullanılmıştır. Yeşil renkli deri cilt olup, üzerinde geç devir baskı yapılmak suretiyle bezenmiştir. Şirazelidir.

antika-kuran-alanlar

antika Kur’an-ı Kerim

Antika Kur-an

Krem renkli aherli kağıt üzerine, siyah is mürekkebi ile nesih hat kullanılarak yazılmıştır. Durakları kırmızı renklidir. Kırmızı renkli deri neoklasik cildinin üzerinde, altın ile sıvanmış salbekli şemse ve köşelik motifleri bulunmakta olup, şirazelidir.

Antika Kuran-ı Kerim

İstanbul, Fatih ilçesinde bulunan Yavuz Selim Camii`nden tarihi değer taşıyan 14 adet Kuran-ı Kerim 17.03.2004 tarihinde çalınmıştır. 13.-19. yüzyıllara ait olduğu tahmin edilen Kuran-ı Kerim`lerin sayfa kenarları bezemesizdir ve orijinal ciltleri mevcut olmayıp yeşil muşamma ciltleri vardır. Aherli kağıt üzerine siyah mürekkeple yazılmış olan Kuran-ı Kerim`lerin bazılarında serlevha sayfası cetvelsiz ve bezemesizdir.

Antika Kur-an-ı Kerim

İstanbul, Eminönü ilçesinde bulunan Divan Eserleri Müzesi Semahane Bölümü`nden 1 adet Kuran- Kerim`in 21.01.2004 tarihinde çalındığı tespit edilmiştir. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü`nce 26.02.2004 tarihinde çalındığı açıklanan 37×27 cm. ebadında ve 5.5 cm. kalınlığında 514 sayfalı Kuran-ı Kerim ile ilgili bilgi sahibi olanların Müdürlüğe başvurması gerekmektedir.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
× Whatsapp iletişim