Kadıköy Antika Alanlar

Kadıköy Antika Alanlar

Antika (Latince: antiquus), koleksiyonu yapılan bir üründür. Yaşı, güzelliği, seyrekliği, durumu, yararı, uyandırdığı duygular veya diğer benzersiz özellikleri nedeniyle toplanır. Toplumlarda bir önceki dönemi ya da yaşanan dönemi temsil eden bir nesnedir. Antika sözcüğünü en az 100 yaşında nesnelerle ilgili kullanmak yaygın bir uygulamadır. Ancak antika eskici dükkanlarındaki “eski” anlamını taşımaz ve iyi ayırt edilmelidir.

Sizin elinizde de bu tanıma uyan eşyalar varsa bizimle irtibata geçin. Değerinde antikalarınızı alalım. Yada mağazamızdan antika satın alabilirsiniz…

Kadıköy İsmi Nerden Gelmektedir

Bugün Tunus’un bulunduğu yerde M.Ö. 825 yılında Sur şehrinden gelen Fenikeliler (Tyrienler) bir şehir kurmuş, sonraları Kartaca adını alan bu yerleşim merkezine “Karchedon” adı verilmişti.

Fenikeliler Kadıköy’e yerleşmeye başlayınca buraya “Yenişehir” anlamına gelen Chalkedon demişlerdir. Karchedon ve Chalkedon kelimelerinin ikisi de Fenike ismidir. Birbirine yakınlığı da gayet açıktır ve böylece Kalkedon’un bir Fenike şehri olduğu kanaati açıklık kazanır.  Kadıköy’e Kalkedon ismini verenlerin Fenikeliler olmasına rağmen, ilk yerleşenlerin Fenikeliler mi yoksa Megaralılar mı olduğu önceden de bildirildiği gibi tam olarak belli değildir.  1350 yılında Kadıköy Osmanlılar tarafından istila edildikten sonra ismi “Kalıcı Dünya” olmuş, fakat bu deyim fazla kullanılmamıştır. Daha sonraki yıllarda İstanbul Türkler tarafından zaptedilmiş ve Kadıköy, Fatih’in ilk dasıı olan Hıdır Bey’e makam ödeneği karşılığı arpalık olarak verilmiştir. Böylece Kadıköy ismi yerleşip, günümüze kadar gelmiştir. Sayın Mithat Sertoğlu’nun araştırmalarına göre, Fatih’in kadısı Celalzade Hıdır Bey meşhur Nasrettin Hoca’ınn kızının torunudur. 1453’ten sonra Kadıköy’de her alanda bir gerileme başlamıştır. 1540 yılında İstanbul’u ziyaret eden Fransız gezgin Pierre Gylies “Kadıköy artık bir köydür” der. Ancak, 19. yüzyılda Hıristiyanların Kadıköy’e gelmesiyle yeniden bir canlılık başlar.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
× Whatsapp iletişim