Antikanın Tanımı

Antikanın Tanımı 1

Parasal değeri çok yüksek olan uzun yıllar öncesinden kalmış daha önceki eşyalara Antika denir.Eşyanın çok daha önceki olmasının yanısıra Antika olması için ender bulunur olmasıda çok ehemmiyetlidir.Her daha önceki eşya antika değeri taşımaz.

Antika avize alanlar, antika avize alan yerler, antika avize alan firmalar, 0212 583 1150

Antika avize alanlar, antika avize alan yerler, antika avize alan firmalar, 0212 583 1150

Antika eşyalar tarihteki ehemmiyetli bir kişiye ait olabilir yada oldukça önemli tarihsel dönemlere air olabilir uzun yıllar süresince iyi savunmuş bu gibi eşyalar giderek Antika değeri kazanabilmektedir.

Antika Tanım 2

Antika, parasal değeri olan Eski eşya demektir. Bir eşyanın veyahut sanat eserinin “antika” sayılabilmesi için yaşlı olmasının yanında az bulunur özellikte olması gerekir. Ne var ki her daha önceki eşya da antika sayılmaz.

Antikalar tanınmış kişi bir kişiye veyahut belli bir tarihsel döneme ait olabilir. Sadece iyi savunmuş eşyalar da giderek antika değeri kazabilir. Bunlar resim veyahut heykel gibi sanat eserleri, mobilya veyahut kap kacak gibi hane eşyaları olabilir. Bir takım insanlar sadece güzel buldukları, bazıları ise sonradan değerleneceğini bildikleri için koleksiyonlar oluştururlar. Aradan uzun vaktin geçmesiyle bu koleksiyonun parçaları birer antika özelliği kazanır. Antikalar ender bulundukları için değerlidir.

Antikalar yapıldıkları yer ve vakte göre adlandırılabilir. Bir İngiliz antikası, Kral George veyahut Kraliçe Victoria dönemlerinde yapıldığı için onların isimiyle anılabilir. Bir Fransız antikası XV. Louis ya da Napolyon dönemiyle ilişkilendirilebilir. 12. asır Anadolu Selçuklu rahlesi yapıldığı dönem, 16. yüzyıl İznik çinisi

Antika İznik Çini Alanlar, 0538 662 8948

Antika İznik Çini Alanlar, 0538 662 8948

yapıldığı yerden dolayı özel değer taşır. Bir eşyanın antika sayılabilmesi için yapıldığı yerin ve vaktin ispat etmesi gerekir. Pek çok eşyada hangi fabrikada yapıldığını ya da hangi ustanın elinden çıktığını belirten bir işaret bulunur ve bu vaziyette eşyanın antikalığı şüphe götürmez. Üzerinde işaret bulunmayan antikaların nerede ve ne vakit yapıldığını ise, uzmanlar malzemesine, modeline, renklere ve yapımındaki ustalığa bakarak anlayabilirler.

Koleksiyoncuların en çok alaka gösterdikleri kimi antikalar şunlardır: Cam eşya; saatler; metal eşya; mobilya; seramik ve porselen eşya; halı ve kilim.Eski gümüş , mobilyalar , halı , kilim , işlemeli bez , kadife bezler , yatak örtüleri , bakır eşyalar , avizeler , tablolar , resimler , kartpostallar , efemeralar , pul , eski paralar , radyo , telefon , daktilo , eski mekanik eşyalar , el yazması kitaplar , eski çizgi romanlar , taşplak , eski plak ve pikaplar , askeri kıyafetler , kılıç , kama , eski madalya ve nişanlar.

Antika objelerin ekspertizi için müzelerden ve ekspertiz şirketleri tarafından yapılır. 100 yaşın üstündeki Türk objelerin yurtdışına çıkarılması yasaktır. Toprakaltı yapıtlar müzelerden alınan koleksiyoner

Antika eşya alanlar, 0538 662 8948

Antika eşya alanlar, 0538 662 8948

defterlerine işlenerek koleksiyonerler tarafından savunma altına alabilir. Toprakaltı yapıt bulanların en yakın müzeye haber vermesi gerekmektedir.

Kaynak

 

Antika Alan yerler

Antika Eşya alanlar

Antika mobilya alanlar

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
× Whatsapp iletişim