Antikacı

Antikacı Kelime manası ile Şöyledir ki,

  1. Antika eşya, eser satan veya toplayan kimse
    Örnek: Açık artırmalardan, antikacılardan her çeşit saat toplamaya başladım. “antika alanlar”
  2. Eski, sanat değeri olan eşyaları satan kimse.

    antikaci

    Antika dükkanından görüntü

Antikacı Genellikle Antika Eşya alımı satımı yapan ve bunları müzayede gibi açık artırmalarda satan yada bu tür müzayedelerden alıp koleksiyon yapan kimselere denir.

Biz antika alanlar olarak Antikacılığın biz alım tarafındayız. Elinizde bulunan antika eşyalarınızı illa ki bir antikacıya satmayı düşünüyor iseniz işte biz bu telefonun ucundayız 0538 662 8948 Arayın hemen size Antika hakkında Bilgi versin ve eşyanız hakkında Tarihsel Bilgi sunumu yapsın.

Antika mesleğinin en eski bilinene tarihi M.Ö 3000 yılına dayandırılmaktadır. Yani Günümüzden 5 bin sene evvel antika satışı varmış.

antikaci

Günümüz de Bulunan en eski antika satan dükkan  resmi.
Olaus Wormius’un antik eşya odası

Bilinen en eski antika dükkanı resmi 1655 yılında Olaus Wormius’un antik eşya odası Diye adlandırılan resimdir.

Demek ki antika alım satımı yapmak dünyanın en eski mesleklerindendir.

Osmanlı döneminde  Bu mesleği yahudiler yapmakta idi. Osmanlı kurtuluş savaşı sonrası mübadele  den sonra bu işleri genellikle Anadolu dan gelen sırtında çuval ile eskicilik yapan kişilerin yavaş yavaş kendini geliştirerek bu antika alım satım işine yönelmesi ile Yeniden başlamıştır.

Cumhuriyet döneminde antika alım satım işi tamamen Anadolu dan gelen insanların eline geçti ve halen Sektörün büyük Bölümü onların elindedir.

Şu anda antika alım satımı yapmak o kadar zor olmaya başladı ki, Yurt içini bıraktı antikacılar fransa ve diğer Avrupa ülkelerinden mal getirmeye başladılar.

antikaci

antikacı dükkanında bir görüntü

Antika Satıcısı Hakkında Biraz bilgi verelim;

Antika satıcısı

Antikacı eski ya da onarılmış sanat eseri,mobilya ya da süs eşyasının ticaretini yapan bir kimsedir. Sattığı eşyanın tarih ve sanat değeri oldukça büyüktür.

Eskiciler rastgele eski eşya satan kimselerdir. Halbuki antikacı ender bulunan ve sanat açısından çok değerli olan eski eşyayı satar. Profesyonel antikacının sanat tarihi ve arkeolojiden anlaması gerekir. Zevk sahibi kimseler olan antikacılar kimi zaman belli türde,belli bir dönemdeki ya da belli bir tarzdaki eserlerde uzmanlaşır. Genellikle taşradan eski ve hakiki eserleri arar ve bunları,bazen bir şatonun tavan

antikaci

Eski bir Antikacı ile müşterisi pazarlık görüntüsü

arasın da,bazen bir köylünün evinde bulur. Sonra bulduklarının,büyük bir titizlikle hangi tarihten,hangi devirden kaldıklarını tespite çalışır. Dükkanına dönünce de bunları değerlendirmeyi bilir. Antikacı,bulduğu eşyayı ya temizlemeyip oldukları gibi muhafaza eder ya da bunları onarır. Son zamanlarda halkın eski ya da yabancı stillere olan merakı yüzünden antika eşya alım satımı yaygınlaşmıştır.

Bu Bilgilerden sonra Siz Değerli müşterilerimize Antikacı ve antika satıcısı hakkında iyi sunum yapmışızdır.

Antikacı olarak Siz Değerli müşterilerimizin Elinde Bulunan Antika Eşya, cam eşya, gümüş, hat yazı, resim altın saat, kurmalı saat, saat takımı, lamba takımı, şamdan takımı, avize, halı ve buna benzer saymadığımız bir çok antika eşyayı almaktayız.

Antikacı

Antika

Antikacılar

Spread the word. Share this post!

Leave Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com