Antika Plak

Antika Plak ;

PVC’den üretilen, her iki tarafına da kayıt yapılabilen dairesel bir ses depolama birimi. Pikap veya gramofon denilen cihazlarda okunarak, üzerine kaydedilmiş ses izleri dinlenebilir.

plak1

Antika plak

İlk plaklar 1880’lerde ortaya çıkmaya başladı.

Bu dönemlerde ebonit denilen oldukça kırılgan ve sıkıştırması zor malzeme kullanılmaktaydı.

1890 ların sonlarına kadar bu malzemeden yapılmış plaklar kullanıldı fakat Berliener tarafından geliştirilen yeni bir plastik maddenin kullanılmasıyla kırılganlığı önlendi.

Ayrıca yine bu yıllarda farklı üreticiler tarafından farklı çaplarda üretilen plakların yerine ilk standartlarda kabul edildi.

Böylelikle genel olarak 78’lik denilen aslında dakikada 78,26 devirlik plaklar standart hale geldi.

Türkiye’de o dönem için bu yeni üretim teknolojisi ile üretilmiş plaklara taş plak adı verilmektedir. Ayrıca bu yıllarda 16 devirlik bir plak da ortaya çıkmış, fakat pek tutulmamıştır.

Aradan geçen yıllar boyunca plak kaydı teknolojisinde çok sayıda yenilik ortaya çıkmasına rağmen plakların yapısındaki asıl değişiklikler 20. yüzyılda olm

plak3

antika plak

uştur.

Özellikle 78 devirlik plaklarda sadece 4 dakika civarında kayıt yapılabilmesi ve kırılgan olmaları çeşitli arayışları ve araştırmaları hızlandırmaktay dı.

işte bu nokta da Amerikan Columbia firması tarafından yapılan çalışmalar sonucunda 33’lük tabir edilen plaklar ortaya çıktı.

Bu plakların gerçek devirleri 33 1/3 devirdir. Türkiye de genel olarak uzunçalar olarak adlandırılmaktadırlar.

Bu plakların üretiminde özel bir plastik reçine kullanılmaktaydı. Bu sayede kolaylıkla kırılmaları önlendi ayrıca gelişen kayıt teknolojisininde yardımıyla gürültü oranları düşürülerek, müzik kalitesi de büyük ölçüde artırıldı.

33 devirlik plakların hemen ardından 1949 yılında Victor şirketi tarafından 45 devirlik (45’lik) plakların ortaya çıkması ile genel anlamda formatın gelişimi tamamlanmıştır.

antika-plak

antika plak

CD, DVD ve medya kartı gibi ses ve görüntü kayıt ortamlarının icadı ile plakların kullanımı büyük oranda azalmıştır.

Antika Plaklarınız,Antika Müzik Setleriniz,Antika müzik kutularınız,Antika gramofonlarınız,Antika pikaplarınız değerinde alınır.

Sitemizdeki telefonlardan bize ulaşarak elinizde bulunan antika müzik setleriniz ve diğer antika eşyalarınız için ücretsiz ekspertiz hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Antika Plak  Elinizde Var ise Bizi Aramanız ve Değerinde bize Satmanız için Açtığımız bu Sitemiz Siz Değerli müşterilerimize hizmetlerini en kaliteli şekilde Sunmaktadır.

Plak hakkında Verdiğimiz bilgileri Değerlendirmenizi ve Antika plağınızı Satarken Değerinde Satmanızı Sağlamak amacı ile yazılmış olan bu yazımızı iyi okumanızı tavsiye ederiz.

Antika Plak Eski taş plak dır. Sizin de elinizde Eski taş plak var ise bize göstermeden satmayınız.

Antika Plak

Antika plak alanlar

Antika plak alan yerler

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
× Whatsapp iletişim